Projektant wnętrz kontra dekorator – kto jest kim?

O architektu wnętrz i dekoratorze mówi się jako o dwóch profesjonalistach, którzy robią dokładnie to samo, ale nic nie jest dalekie od prawdy. Chociaż oba mogą posiadać te same zdolności i talenty do tworzenia wspaniałych przestrzeni, istnieją między nimi istotne różnice.

Czym więc dokładnie są te różnice, które są tak fundamentalne, ale wciąż nie są rozpoznawane nawet przez słowniki?

Jak stwierdza Amerykańskie Stowarzyszenie projektowanie wnętrz online, projektant wnętrz to osoba „profesjonalnie wyszkolona do tworzenia funkcjonalnego i wysokiej jakości środowiska wewnętrznego. Wykwalifikowany poprzez wykształcenie, doświadczenie i egzaminy, profesjonalny projektant może identyfikować, badać i twórczo rozwiązywać problemy i prowadzić do zdrowego, bezpiecznego i komfortowego środowiska fizycznego”. Zasadniczo projektowanie wnętrz to sztuka i nauka zrozumienia ludzkich zachowań w celu stworzenia przestrzeni życiowej.

Projektanci wnętrz mają wiele obowiązków; organizują przestrzeń do pracy dla określonej czynności; zapewniają zgodność projektów z przepisami budowlanymi i przepisami bezpieczeństwa; zarządzają całym procesem budowy i montażu projektu; projektują pod kątem odpowiedniej akustyki i oświetlenia; to oni odpowiadają za wybór wyposażenia, wyposażenia, produktów, materiałów i kolorystyki.

W wielu stanach projektanci wnętrz wymagają licencji na pracę i muszą zdać test, aby ją zdobyć. Tylko wtedy architekt wnętrz jest uznawany za profesjonalistę z odpowiednimi kwalifikacjami do podejmowania trudnych decyzji dotyczących przestrzeni mieszkalnej.

Z kolei dekoratorzy wnętrz martwią się tylko dekoracją powierzchni, czyli tkaninami, farbami, wyposażeniem, oświetleniem i innymi materiałami. Dekoracja to akt ozdabiania i wyposażania przestrzeni w piękne rzeczy.

Oprócz powyższego, projektanci wnętrz muszą również martwić się o wiele innych rzeczy. Podczas gdy dekorator będzie musiał tylko wybrać rodzaj, kolor i fakturę podłogi, projektant będzie musiał również wziąć pod uwagę jej przeznaczenie, akustykę, jaką będzie wytwarzać, stopień palności, jej właściwości toksyczne i elektryczność statyczną wymagania m.in.

Główną troską projektanta wnętrz są interakcje i zachowania ludzi, które będą towarzyszyć przestrzeni; nie dotyczy to dekoratora wnętrz. Dekorator koncentruje się na pięknie wizualnym, podczas gdy projektant pracuje nad stworzeniem pięknej pracy pod względem funkcjonalności, wydajności i bezpieczeństwa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *